بانک اطلاعاتی تجهیزات مخابراتی

دایرکتوری تجهیزات مخابراتی، تامین کنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی و انواع کابل فیبرنوری و اسپلیتر فیبر نوری

معرفی شرکت فرهیختگان پیام همراه

تولید تجهیزات مخابراتی و سرمایه گذاری از اهم فعالیت های شرکت فرهیختگان پیام همراه می باشد.

تجهیزات مخابراتی بستل

بستل، تولیدکننده و عرضه کننده تجهیزات مخابراتی، انواع کابل فیبر نوری و اسپلیتر فیبر نوری
کابل فیبر نوری

ادامه نکات امنیتی در کار با فیبرهای نوری

امنیت در کار کردن با کابل فیبر نوری
 • امنیت چشم

نوری که از فیبر نوری خارج می شود بصورت یک مخروط پخش می شود پس هر چه چشم شما از انتهای فیبر دورتر باشد، توان کمتری دریافت می کند. اگر شما از میکروسکوپی استفاده می کنید که تمام نور را به چشم شما متمرکز می کند، باید مجهز به فیلتر مادون قرمز باشد تا خطر آسیب ناشی از اشعه مادون قرمز را بکاهد. نور مادون قرمز موجود در اتصالات فیبر نوری طول موجی دارد که به راحتی نمی تواند به چشم شما نفوذ کند زیرا توسط آب چشمتان جذب می شود.

نور 1300 تا 1550 نانومتر بعید است که به شبکیه آسیب بزند اما به قرنیه و عدسی چشم می تواند آسیب برساند. در هر صورت نباید به فیبر فعال نگاه کنید. از آنجایی که نور موجود در فیبر مادون قرمز است و قابل دیدن نیست، شما با نگاه کردن به فیبر نمی توانید بگویید آیا فیبر در حال انتقال داده است یا خیر. بلکه باید از توان سنج استفاده کنید.

خطر دیگر فرورفتن براده های فیبر در چشم است. وقتی فیبر برش می خورد، براده هایی آزاد می کند که ممکن است وارد چشم شوند. حتما هنگام کار با فیبر نوری از عینک ایمنی استفاده کنید.

 • ایمنی فیبر لخت

انتهای شکسته فیبر و تکه های فیبر می تواند بسیار خطرناک باشد. آنها بسیار تیزند و پیدا کردن و در آوردن آنها از پوست دشوار است. گاهی می توان با ذره بین و موچین آنها را در آورد. فرو رفتن این ذرات دردناک است. تمام براده های حاصله را دور بریزید. هرگز آنها را روی زمین نریزید زیرا به کفش و فرش می چسبند و شما به راحتی آنها را به منزل منتقل می کنید! نزدیک محوطه کارتان چیزی ننوشید یا نخورید زیرا این ذرات می توانند به راحتی وارد خوردنی و آشامیدنی شما شوند و شما آنها را ببلعید.

 • ایمنی مواد

مواد مختلف در فرآیند جوش کاری و… فیبر نوری از پاک کننده ها و چسب های شیمیایی مختلفی استفاده می شود. باید مراقب این مواد بود. باید دستورالعمل نحوه استفاده از آنها و ایمنی کار با آنها را از تولید کننده دریافت کرده و مطالعه کنید. همیشه جایی کار کنید که محیط تهویه خوبی دارد. تا جایی که ممکن است از تماس پوست با این مواد اجتناب کنید. حتی یک پاک کننده ساده مانند ایزوپروپیل الکل می توانند قابل اشتعال باشد و باید با دقت با آن کار کنید.

 • ایمنی آتش

 

هنگام جوشکاری فیبر نوری مراقب باشید هیچ گاز قابل اشتعالی در فضا وجود ندارد.

 • خلاصه
 • تمام نوشیدنی ها و خوراکی ها خارج از محیط کار باشد. اگر قطعات فیبر بلعیده شوند می توانند باعث خونریزی داخلی شوند.
 • از روپوش آزمایشگاهی یا پیش بند یک بار مصرف استفاده کنید تا اتصال ذرات فیبر نوری به لباستان به حداقل برسد. این ذرات می توانند به لباستان بچسبد و بعدا وارد غذا و نوشیدنی شما شده یا بنحوی شما آنها را ببلعید. روپوش کمک می کند مواد شیمیایی دیگر نیز به لباس شما آسیب نرسانند.
 • همیشه از عینک ایمنی که دو طرفش نیز پوشش و حفاظت ایجاد می کند استفاده کنید. همچنین دستکش محافظ داشته باشید بخصوص اگر فیبر با مواد شیمیایی در تماس بوده است. مراقب تراشه های فیبر نوری باشید.
 • تا زمانی که مطمئن نشده اید فیبر نوری غیر فعال است به انتهای آن نگاه نکنید. اگر نور اپتیک از فیبر عبور می دهید، با فاصله به آن نگاه کنید و اگر نور مادن قرمز از آن می گذرد از توان سنج فیبر نوری استفاده کنید تا مطمئن شوید فیبر تیره است.
 • وقتی از مواد شیمیایی برای تمیز کردن یا پرداخت فیبر استفاده می کنید، این کار را در محیط دارای تهویه مناسب انجام دهید.
 • وقتی با سیستم های فیبر نوری کار می کنید، تا زمانی که دستتان را کامل نشسته اید، چشم یا دهانتان را لمس نکنید.
 • تمام مواد قابل انفجار را از کوره های پخت دور کنید.
 • تمام فیبرهای شکسته و قطعات فیبر را دور بریزید
 • وقتی کارتان تمام شد، محیط کارتان را کامل پاک کنید. از نوار چسب برای جمع آوری قطعات فیبر شکسته از روی سطوح استفاده کنید.

 

https://sydney.edu.au/science/physics/pdfs/local/OHS/OpticalFibre_handling_safety.pdf

 

درباره نویسنده

علی جلیل پور

دایرکتوری تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات مخابراتی, انواع کابل فیبر نوری, انواع اسپلیتر فیبر نوری

درج پیشنهاد

Click here to post a comment