بانک اطلاعاتی تجهیزات مخابراتی

دایرکتوری تجهیزات مخابراتی، تامین کنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی و انواع کابل فیبرنوری و اسپلیتر فیبر نوری

معرفی شرکت فرهیختگان پیام همراه

تولید تجهیزات مخابراتی و سرمایه گذاری از اهم فعالیت های شرکت فرهیختگان پیام همراه می باشد.

تجهیزات مخابراتی بستل

بستل، تولیدکننده و عرضه کننده تجهیزات مخابراتی، انواع کابل فیبر نوری و اسپلیتر فیبر نوری
کابل فیبر نوری

ایمنی شغلی در کار با کابل فیبر نوری

ایمنی شغلی در کار با کابل فیبر نوری

ایمنی در آزمایشگاه یا در محیط کار باید نگرانی اول هر فردی باشد. علاوه بر مسائل ایمنی معمولی که OSHA بطور کلی مطرح می کند، در کار با فیبر نوری باید نگران سلامت چشم، کار با مواد شیمیایی، جرقه های جوشکاری، براده های فیبر نوری و… هم باشیم. باید نکات ایمنی روی دیوار نصب شوند.

ایمنی چشم

اکثر افراد نگرانند که در کار با نور لیزر، چشمشان را بسوزانند. اما در واقع خروجی فیبر نوری با لیزرهای پر توان آزمایشگاهی متفاوت است. در واقع اکثر فیبرهای نوری فاقد توان کافی برای ایجاد آسیب به چشم هستند و نور خروجی از فیبر با دور شدن از انتهای فیبر، پخش می شود و آسیب رسانی اش کمتر هم می شود. با این وجود در حال حاضر برخی سیستم های فیبر نوری حاوی توان کافی هستند تا خطرناک باشند و برخی روش های بررسی و چک کردن فیبرهای نوری، احتمال آسیب رسانی را افزایش می دهند.

کلید درک مسئله توان، درک سطح توان، طول موج نور و ماهیت انتقال نور در فیبر نوری است. سیستم های لیزر نوری پزشکی، برای جراحی بکار می روند و قطعا توان کافی برای آسیب زدن به چشم را دارند. آنها از لیزرهای پر توان (CO2) استفاده می کنند که طول موجشان به اندازه ای است (10 میکرون) که در واقع آنها را در مجموعه حرارت قرار می دهد نه نور. این طول موج توسط مواد جذب می شود و با سرعت آنها را گرم کرده و به راحتی برش ایجاد می کند. در کاربردهای پزشکی، حرارت نه تنها برای برش دادن بلکه برای قطع خونریزی نیز کاربرد دارد. سیستم های ارتباطی و مخابراتی فیبر نوری از توان بسیار کمتری استفاده می کند.

منابع فیبرهای چند مد و LED توان بسیار کمی دارند و خطرناک نیستند. اتصالات دارای سرعت بالاتر از لیزرهای VCSEL استفاده می کنند که باز هنوز توان چندان بالایی ندارند و عموما بی خطرند.

 

دو نوع اتصال توان بالایی دارند بطوریکه توانشان 100 برابر سایر سیستم های ارتباطی است: CATV و اتصالات مخابراتی فواصل زیاد.

مسئله بعد متمرکز کردن نور از یک فیبر بر روی چشم است. نور خروجی از یک فیبر همانطور که در شکل بالا می بینید به شکل یک مخروط گسترش می یابد. هر چه چشم شما از انتهای فیبر دورتر باشد میزان دریافت اشعه کمتر می شود (کاهش انرژی با مربع فاصله رابطه عکس دارد). همین انتشار مخروطی مانع از تمرکز نور بر شبکیه می شود.

 

مسئله آخر بحث طول موج است. چشم ما قادر به دیدن بسیاری از طول موجها که در فیبرهای نوری استفاده می شود (مادون قرمز) نیست (شکل بالا). آب چشم اشعه مادون قرمز را جذب می کند پس امکان آسیب عمدتا تنها به قرنیه و عدسی چشم است و شبکیه احتمالا مصون می ماند.

 

گفتیم نور خروجی از فیبر با توجه به نحوه انتشار مشکل جدی ایجاد نمی کند اما میکروسکوپ مشاهده فیبر می تواند مشکل ساز باشد. میکروسکوپ تمام نور را به چشم متمرکز می کند. بسیاری از میکروسکوپ ها فیلتر مادون قرمز دارند تا هر اشعه مادون قرمز مخربی را جذب کنند. میکروسکوپ های ارزان مانند شکل بالا فاقد این فیلتر هستند.

برای اینکه مطمئن شویم مشاهده فیبر نوری ایمن است باید پیش از مشاهده، آن را با توان سنج آزمایش کنیم و مطمئن شویم فیبر فعال نیست. سپس آن را به میکروسکوپ وصل نماییم.

نکته: دوربین بسیاری از موبایل ها بخصوص موبایل های قدیمی تر به نور مادون قرمز حساس است. اگر شک دارید فیبری در حال انتقال امواج مادون قرمز است یک عکس با موبایل تان از آن بگیرید. البته قبلش از حساس بودن دوربین تان به اشعه مادون قرمز مطمئن شوید (مانند تصویر زیر).

پس در کل به این نتایج می رسیم:

 • اکثر اتصالات فیبر نوری برای چشم بی خطرند
 • برخی اتصالات خطرناکند
 • هر گز ریسک نکنید. هر اتصال را قبل از بررسی با میکروسکوپ و مشاهده، از نظر عبور امواج مادون قرمز چک کنید.

ایمنی فیبر لخت

نصب فیبر نوری، بی خطر نیست. متداولترین مشکل ورود براده های فیبر به چشم است. این مسئله بسیار مهم است. خود نور مادون قرمز به دلیل نحوه خروج از فیبر و کم توان بودن چندان آسیب رسان برای چشم نیست اما براده ها می توانند برای چشم و پوست بسیار آسیب رسان باشند یا می توانند به لباس شما بچسبند و شما آنها را به مکانهای دیگر منتقل کنید و به دیگران آسیب بزنید.

این قطعات بسیار کوچک، نازک، و اغلب بسیار تیزند. آنها به راحتی می توانند پوست را بشکافند و به عمق نفوذ کنند بطوریکه خارج کردنشان بسیار دشوار باشد (بخصوص که نمی توان آنها را دید!!). به دلیل شفاف بودن، به محض ورود به پوست، ناپدید می شوند. این مسئله می تواند دردناک باشد یا شاید عفونت ایجاد کند. پیدا کردن این براده ها در چشم بسیار دشوارتر است.

برای پیشگیری از این مشکلات، همیشه عینک ایمنی بزنید تا براده های معلق وارد چشمتان نشود. به عینک طبی خود اطمینان نکنید، عینک طبی کفایت نمی کند. کار را بادقت انجام دهید. محیط کار را برای اجتناب از مشکل مناسب تر کنید. از کف پوش های مشکی برای پوشاندن سطح محیط کار استفاده کنید. کف پوش تیره دیدن فیبرها را آسان می کند. پس هر فیبر شکسته که روی کف پوش می افتد را می توان راحتتر دید و دور انداخت.

برخی تکنسین ها تمایل دارند که نوار چسب دو لایه را روی کف پوش قرار دهند تا هر قطعه فیبری که به زمین می افتد به آن بچسبد. در پایان کار، نوار چسب را دور می اندازند.

مواد شیمیایی

در مراحل مختلف نهایی سازی فیبر نوری از مواد شیمیایی استفاده می شود. باید توصیه های تولید کننده برای کار با این مواد در نظر گرفته شوند.

جوش کاری

مراقب گازهای قابل اشتعال زمان جوشکاری باشید.

سیگار کشیدن

خاکستر سیگار مشکلی شبیه گرد و خاک برای فیبرها را بهمراه خواهد داشت. بعلاوه در حضور مواد قابل اشتعال، خطرناک خواهد بود.

پس در پایان باید خاطر نشان کرد:

 • تمام غذاها و نوشیدنی ها باید خارج از محیط کار باشند. بلعیدن براده های فیبر نوری می تواند ایجاد خونریزی داخلی کند.
 • روی سطوح مشکلی کار کنید تا پیدا کردن قطعات فیبر نوری راحتتر باشد
 • از پیشبندهای یک بار مصرف برای به حداقل رساندن ذرات فیبر نوری بر روی لباس استفاده کنید. قطعات موجود روی لباس بعدا به نوشیدنی یا غذای شما منتقل می شود.
 • همیشه از عینک محافظ و دستکش محافظ استفاده کنید.
 • تا زمانیکه مطمئن نشدید منبع نوری در سر دیگر فیبر نوری وجود ندارد، مستقیم به انتهای آن نگاه نکنید. از توان سنج فیبر نوری برای اطمینان از غیرفعال و تیره بودن فیبر استفاده کنید. وقتی از ردیاب اپتیک یا چک کننده تداوم فیبر استفاده می کنید، چشمتان را حداقل 6 اینچ دورتر قرار دهید و وجود نور را چک کنید.
 • در فضاهای دارای تهویه مناسب کار کنید.
 • تا دستتان را خوب نشسته اید، به چشمتان نزنید
 • مواد منفجره و قابل اشتعال را دور از کوره های حرارتی قرار دهید
 • تمام قطعات خرد شده فیبر نوری را در ظرف مشخص دور بریزید
 • پس از اتمام کارتان، محیط کار را کاملا تمیز کنید
 • هنگام کار بر فیبر نوری، سیگار نکشید

 

نکته آخر

نصب کابلهای فیبرهای نوری معمولا خطر برق گرفتگی ندارد مگر کابل حاوی رسانا باشد. این کابل ها معمولا در نزدیک کابل های الکتریکی و رسانا حرکت می کنند. هر زمان نزدیک این کابل ها هستید احتمال شوک الکتریکی وجود دارد.

http://www.thefoa.org/tech/ref/safety/safe.html

درباره نویسنده

علی جلیل پور

دایرکتوری تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات مخابراتی, انواع کابل فیبر نوری, انواع اسپلیتر فیبر نوری

درج پیشنهاد

Click here to post a comment