بانک اطلاعاتی تجهیزات مخابراتی

دایرکتوری تجهیزات مخابراتی، تامین کنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی و انواع کابل فیبرنوری و اسپلیتر فیبر نوری

معرفی شرکت فرهیختگان پیام همراه

تولید تجهیزات مخابراتی و سرمایه گذاری از اهم فعالیت های شرکت فرهیختگان پیام همراه می باشد.

تجهیزات مخابراتی بستل

بستل، تولیدکننده و عرضه کننده تجهیزات مخابراتی، انواع کابل فیبر نوری و اسپلیتر فیبر نوری
تجهیزات مخابراتی

مدیا کانورتر

دستگاه مدیا کانورتر چیست؟

مدیا کانورتر دستگاهی برای اتصال مدیاهایی است که در غیر این صورت ناسازگار هستند. این دستگاه برای اتصال فیبر نوری به کابل زوج به هم تابیده به منظور پشتیبانی از دستگاه‌های سازگار با اترنت استفاده می‌شود. مدیا کانورتر همچنین ممکن است شبکه‌های متشکل از کابل کواکسیال، و سینگل مود را یه یک فیبر نوری مالتی مود پیوند دهد.

مدیا کانورتر فیبر نوری چیست؟

یک مدیا کانورتر فیبر نوری اساسا همان مدیا کانورتر ساده است. یکی از دلایلی که تولیدکنندگان و توزیع کنندگان آنها را فیبر نوری می‌نامند این است که مشتریان بتوانند آنها را در جستجوهای آنلاین خود پیدا کنند. ارزش کابل فیبر نوری به سرعت بالای آن و نداشتن محدودیت‌های فاصله است.

آشنایی با مدیاکانورتور و مدلها ی آن

برای اهداف این مقاله، انواع مختلف مدیا کانورتر را معرفی می‌کنیم تا درک بهتری نسبت به عملکرد آنها داشته باشید:

– PON

– استاندارد

– مدیریتی

– صنعتی

به علاوه، ما این دستگاه را بر اساس موارد زیر نیز تقسیم‌بندی می‌کنیم:

– سرعت

– حالت (مود یا mode)

– اتصال فیبر

توضیحات مفصلی از انواع مدیا کانورترها

برای این بخش، به بافتار فکر کنید. این مدیا کانورتر کجا و چگونه به کار گرفته خواهد شد؟ IoT فقط در مورد میکروامواج بامزه‌ای که می‌توانند با الکسا صحبت کنند، نیست. بسیاری از کسب و کارها، مانند صنایع سنگین، حمل و نقل، استخراج معادن و خدمات شهر، سال‌ها است از مزایای فناوری‌های IP بهره برده‌اند.

شبکه نوری پسیو (PON)

تقاضا برای پهنای باند سریع‌تر همچنان در حال گسترش است، و نصب کنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات ISP کم کم به فیبر نوری روی می‌آورند. علاوه بر این، رساننده‌های خدمات اینترنتی (ISPs) مدل تحویل خود را به G.Fast تبدیل می‌کنند. معماری‌های شبکه فیبر نوری به نود (FTTN) یا فیبر نوری به کابین (FTTC) به دلیل تقاضای مربوط به پهنای باند کم کم جایگزین می‌شوند. GEPON  (شبکه نوری پسیو گیگابایت) از ATM، Ethernet، و WDM پشتیبانی می‌کند. GEPON تنها وجود یک کابل فیبری واحد را برای اتصال به پایانه شبکه نوری (ONT) در نزدیکی محوطه‌ مشتری (CP) ایجاب می‌کند، چیزی که یک راه حل جذاب محسوب می‌شود.

مدیا کانورتورهای استاندارد

مدیا کانورتر استاندارد به رابط وب نیازی ندارد و اساسا سیگنال‌ها را از اترنت به فیبر نوری انتقال می‌دهد. اینها بعضی از ساده‌ترین مدل‌ها محسوب می‌شوند و برای شرکت‌های دارای کارکنان IT کم‌سابقه و افزودن ساده تجهیزات نوین در حین توسعه‌ شبکه‌های آنها مناسب هستند.

مدیا کانورترهای مدیریتی

یک مدیا کانورتر مدیریتی را می‌توان به راحتی از طریق یک رابط وب ساده در جای خود مستقر کرد. آنها همچنین می‌توانند در یک شاسی شبیه سوئیچ قرار بگیرند. این گزینه واحدها را تثبیت می‌کند. قابلیت مدیریتی، پیکربندی وبسایت را از راه دور امکان‌پذیر می‌کند. این قابلیت در ارتباط با سوئیچ مدیریتی می‌تواند یک لایه امنیتی اضافی را برای شبکه‌های LAN مورد استفاده جهت مدیریت مالکیت فکری (معنوی) یا داده‌های مالی اضافه کند.

مدیا کانورتورهای صنعتی

مدیا کانورترهای صنعتی، تبدیل رسانه‌ایِ به شدت کارآمدی را در دما و محیط‌های نامعتدل فراهم می‌کند. این دستگاه در صورت نصب در خارج از منزل یا در طبقات کارخانه به خوبی کار خواهد کرد.

آشنایی با مدیاکانورتور و سرعت‌های آن

اگر روی صفحه مدیا کانورتر فیبر نوری را نگاه کنید، این موارد را در ستون سمت چپ می‌بینید:

طبقه‌بندی بر اساس سرعت

–  100Mbps

-10G

– 1G

– serial RS422/485

تعریف 100Mbps

فناوری اترنت برای دسترسی به فواصل طولانی‌تر از فیبر نوری استفاده می‌کند. سیگنالهای کابل فیبر نوری می‌توانند تا ۱۲۰ کیلومتر  برسند؛ سیگنالهای کابل مسی در فرم پردازش شده تنها می‌توانند تا فاصله ۱۰۰ متری برد داشته باشند.

تعریف 1G

1G به سرعت انتقال اترنت گیگابیت اشاره دارد. آنها می‌توانند تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه برسند. این اپلیکیشن در صنایع مخابراتی که به شدت روی کابل‌های فواصل طولانی‌تر متکی است و به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. این کابل‌ها همچنین در شرایط شدیدتر بسیار مقاوم‌تر هستند.

تعریف 10G

10G، که به عنوان 10Gbe و یا igE G۱۰ نیز شناخته می‌شود، به نسل بعدی گیگابیت اترنت اشاره دارد که در مسیر رسیدن به نرخ انتقال ۱۰ گیگابایت در ثانیه قرار دارد. این سرعت‌ها از شبکه‌های قدرتمند که به نرخ پهنای باند بیشتری نیاز دارند پشتیبانی می‌کنند.

تعریف SerialRS422 / 485

سریال RS422 / 485 استانداردهای ارتباطی سریال هستند که اغلب در اینترنت صنعتی اشیاء (IIoT) استفاده می‌شود. RS-422، یک استاندارد single ended multi-drop  است که از یک فرستنده و حداکثر ۱۰ گیرنده در فاصله ۱۲ متر در ۱۰ مگابیت بر ثانیه، ۱۲۰ متر در ۱ مگابیت بر ثانیه و ۱۲۲۰ متر در ۱۰۰ کیلوبیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

RS-485 نسخه مولتی دراپ است و می‌تواند ۳۲ فرستنده و گیرنده را نیز در فاصله ۱۲ متر در ۱۰ مگابیت بر ثانیه، ۱۲۰ متر در ۱ مگابیت بر ثانیه و ۱۲۲۰ متر در ۱۰۰ کیلوبیت بر ثانیه پشتیبانی کند.

SFP به سادگی یک فرم فاکتور کوچک با توانایی وصل شدن و جدا شدن (pluggable) است و به تکنولوژی یک دستگاه کوچکتر اشاره دارد.

آشنایی با مدیاکانورتور و مودهای آن

منظور از حالت‌ها یا مودهای مدیا کانورتر چیست؟ این عبارت به استانداردهای فیبر IEEE 802.3 برای ارتباط اشاره دارد. شما می‌توانید حالت یک طرفه یا سینگل مود را داشته باشید. همچنین می‌توانید پیکربندی دو طرفه یا مالتی مود داشته باشید.

فیبر سینگل مود

سیگنال‌های نوری سینگل مود روی فیبر نوری در یک جهت انتقال می‌یابند. یک مود از نور از طریق یک هسته دیامترال کاهنده تکثیر می‌شود و تضعیف اندکی را ایجاد می‌کند [تعداد دفعاتی که سیگنال به جلو و عقب حرکت می‌کند]. این باریک شدن، سیگنال نور را به جلو هدایت می‌کند. این روند به عنوان حالت عرضی (ترانسورس مود) نیز شناخته می‌شود. فیبر سینگل مود دارای نسبت قطرِ هسته / پوسته ۹ میکرون به ۱۲۵ میکرون است.

فیبر مالتی مود

سیگنال‌های نور مولتی مود در دو جهت روی فیبر نوری منتقل می‌شوند. نور به صورت مالتی مود از طریق هسته قطری فزاینده عبور می‌کند. مقادیر بزرگتر داده‌ها می‌توانند به دلیل پراکندگی بالا و نرخ تصعیف انتقال بیابند. این نوع سیگنالینگ کیفیت را در فاصله‌های طولانی از دست می‌دهد. فیبر مالتی مود، نسبت قطر هسته / پوسته ۵۰ میکرون به ۱۲۵ میکرون یا ۶۲.۵ میکرون تا ۱۲۵ میکرون است. مالتی مود برای شبکه‌های محلی که داده‌ها و جریان‌های ویدیویی در آن رخ می‌دهند، بهترین است. این نوع فیبر سیگنال‌های RF را انتقال نمی‌دهد.

آشنایی با مدیاکانورتور و کاربری آن

به عبارت ساده، مدیا کانورتورها در هر صنعت و بخش‌های اقتصادی برای تامین ارتباط بین فیبر و مس استفاده می‌شوند. آنها قطعا یکی از پایه‌های جعبه ابزار شبکه سازمانی هستند.

صنایعی که در آنها مدیا کانورترها مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

– مراقبت‌های بهداشتی

– دولت

– مخابرات

– مراکز داده

– خدمات رفاهی

– کارخانجات

– سرگرمی

– حمل و نقل

درباره نویسنده

سرکار خانم رازپوش

درج پیشنهاد

Click here to post a comment